Związek to ciągła praca i dbanie o drugą stronę. W natłoku spraw i obowiązków łatwo się jednak pogubić i odsunąć relację na bok. Czasem zwyczajnie przestaje się układać między ludźmi i pojawiają się myśli o rozstaniu. Człowiek nie ma wpływu na rodzące się w jego głowie myśli, jednak ma wpływ na decyzje, których dokonuje. Myśl o rozstaniu, nie zawsze musi się wiązać z faktycznym zakończeniem relacji.
Innym przypadkiem, gdy pojawiają się myśli o rozstaniu jest konkretne wydarzenie, które zaburza pewność i stabilizację związku. Takim zdarzeniem może być zdrada, kłamstwo, ale również brak pomocy, zazdrość. Na związek składa się wiele elementów i równie wiele może zaburzyć stabilizację.
To naturalne, że podczas trwania długiej relacji pojawiają się myśli o rozstaniu. Uczucia również się zmieniają, a ludzie dojrzewają, tak jak ich znajomość. Przerwa w związku to temat, który wciąż dzieli ludzi. Niektórzy uważają, że kategorycznie nie istnieje coś takiego jak przerwa – albo się z kimś jest, albo nie. Natomiast inni nie przekreślają takiego rozwiązania i rozważają przerwę w celu ułożenia myśli i być może uratowaniu relacji.
Czy przerwa w związku jest dobrym rozwiązaniem? Jakie może nieść ze sobą konsekwencje i czy warto ją rozważać?
Kiedy warto rozważyć przerwę w związku?
Przerwa w związku nie jest z pewnością rozwiązaniem dla każdej pary i w każdej sytuacji. Istnieje jednak kilka możliwości, w których warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę. Oczywiście, muszą się na nie zgodzić obie osoby. Jeśli jedna strona kategorycznie nie będzie chciała spróbować takiego rozwiązania to warto rozważyć inny kompromis.
1. Gdy dzieli was jakaś kwestia
Niektóre sytuacje w życiu dzieją się zupełnie niespodziewanie i nie jesteśmy gotowi od razu się do nich ustosunkować. Taką sytuacją może być np. awans w pracy związany z przeprowadzką do innego miasta. Jest to nagła informacja, która może poważnie uderzyć w związek.
Warto rozważyć wtedy przerwę, której celem będzie spokojne przemyślenie dalszych kroków obu osób. Czas bez siebie pozwoli wam na podjęcie decyzji i przemyślenie, w jaki sposób postąpić. W tym przypadku przerwa w związku jest potrzebna, aby obie strony mogły spokojnie przemyśleć sytuację i porozmawiać o wnioskach, do których przez ten czas doszły.
2. Wyjątkowo mocny konflikt
Niektóre kwestie sporne przeradzają się w ogromne kłótnie, które wzbudzają w obojgu partnerach wiele negatywnych emocji. Każdy potrzebuje innego czasu, aby ochłonąć, dlatego rozmowa od razu po kłótni może nie przynieść pozytywnych rezultatów.
W tym przypadku również warto rozważyć przerwę, aby obie strony mogły ochłonąć i spojrzeć z boku na zaistniałą sytuację. Nie musi ona trwać tygodni, czasem wystarczą zaledwie trzy dni. Po tym czasie możecie spotkać się i na spokojnie omówić powody konfliktu i zaproponować rozwiązania, które pomogą wam uniknąć takiej sytuacji w przyszłości.
3. Gdy czujemy się przytłoczeni
Ludzie wykazują różne style przywiązania. Niektórzy potrzebują więcej przestrzeni w związku, dlatego gdy relacja robi się intensywna i bliska, przestają czuć się komfortowo. W tym przypadku warto poinformować partnera o swoich uczuciach i potrzebie samotności.
Przerwa w związku nie musi oznaczać rozstania, ale może być również momentem na odpoczynek i złapanie oddechu. Nie każdy potrzebuje takiej samej bliskości i warto być wyrozumiałym w tej kwestii.
W jaki sposób zaplanować przerwę w związku?
Nim zdecydujecie, że potrzebna jest wam przerwa w związku, ustalić jasne zasady, które obojgu wam pozwolą się odnaleźć się w nowej, chwilowej rzeczywistości. Ich celem nie jest ograniczenie swobody ani wpłynięcie na decyzję dotyczącą waszej relacji, ale zapewnienie obu stronom komfortu.
1. Ustalcie jasno, dlaczego jej potrzebujecie
Najważniejszą kwestią, jest uświadomienie sobie, dlaczego potrzebna jest wam przerwa. Być może oddaliliście się od siebie, zabrakło wam czasu na angażowanie się w tę relację, poczuliście, że oboje macie wiele spraw do przemyślenia. Powodów przerwy w związku może być wiele.
Aby miała ona sens, warto jasno ustalić, dlaczego jej potrzebujecie i jakie kwestie chcecie przemyśleć. Nim postanowicie dać sobie czas osobno, omówcie podstawowe zasady, według których przerwa powinna działać.
2. Obie strony powinny skorzystać z przerwy
Jeśli jedna osoba nalega na przerwę w związku, natomiast druga jest pewna, że takiej nie potrzebuje to może być to bolesne doświadczenie dla obu osób. Omówcie waszą obecną sytuację i spróbujcie ustalić w jaki sposób obie strony skorzystają na takim rozwiązaniu.
Nawet jeśli twój partner nie jest przekonany do tego, co dobrego może wyniknąć ze zrobienia sobie przerwy to spróbuj wyjaśnić mu, dlaczego tego potrzebujesz i zachęcić, aby również spożytkował ten czas na rozważania dotyczące waszej relacji.
3. Ustalcie termin, do którego obowiązuje przerwa
Sam fakt odpoczywania od drugiej połówki lub świadomość, że to ktoś chce odpocząć od nas mogą być stresujące. Już decydując się na takie rozwiązanie, ustalcie przez jak długi czas ma trwać przerwa. Najlepiej zdecydujcie się na konkretny termin, w którym porozmawiacie.
Zaplanujcie rozmowę w neutralnym miejscu, aby wspomnienia związane z danym pomieszczeniem nie wpływały na waszą decyzję. Neutralna zapewni wam większą swobodę podczas rozmowy i nie nałoży tak dużej presji, jak np. miejsce waszej pierwszej randki.
4. Kontakt? Brak kontaktu?
Przerwa z związku powinna być czasem na refleksję i odpoczynek od siebie. Niektóre pary decydują się utrzymywać wtedy kontakt oparty na zasadach koleżeńskich. Jeśli macie dzieli, wspólnego psa lub konkretne zobowiązania, które was łączą to jest to jak najbardziej zrozumiała decyzja.
Jeśli jednak nie musicie utrzymywać ze sobą kontaktu, to spróbujcie tego nie robić. Nawet sporadyczne rozmowy utrudnią wam spokojne przemyślenia i podjęcie bezstronnej decyzji dotyczącej waszej relacji.
Przerwa w związku – podsumowanie
Przerwa z związku może mieć pozytywny wpływ na dalszy rozwój relacji, jednak, aby tak się stało obie strony muszą ustalić jasne zasady i zgodzić się na takie rozwiązanie. Możliwe, że gdy spotkacie się po minionym czasie oboje będziecie bardziej zmotywowani, aby pracować nad waszą relacją i znacznie się ona poprawi.
Przerwa w związku może oczywiście również przesądzić o rozstaniu i warto być świadomym tej myśli, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki. To czas, który umożliwia obojgu wam podjęcie decyzji i dalszych kroków związanych z relacją. Nie warto demonizować przerwy i nastawiać się z góry negatywnie.
Może zarówno poprawić waszą relację, jak i obojgu wam uświadomić, że nie ma potrzeby dłużej trwać w tym związku. Należy wziąć pod uwagę zarówno jedną, jak i drugą opcję.